Hogyan árazd a napi menüt a profitmaximalizálás érdekében?

22“Szeretné megtekinteni a mai napi ajánlatainkat vagy a speciális étlapunkat?” Ez a kérdés minden vendéget megállásra késztet és elgondolkodtat. A napi ajánlat ismertetése a felszolgálók részéről sokkal több, mint egy fogyasztás növelését szolgáló kérdés, amit még fizetés előtt feltesznek a vendégnek. Jól ismerjük már a “Desszertet, kávét parancsolnak?” hangzatú mondatot, ami akkor hangzik el, amikor leszedik előlünk a tányérokat. De vajon rendelés előtt, kínálsz-e alternatívát a vendégeidnek arra, hogy a megszokott étlap helyett, inkább a különlegességek felé kalauzold őket? A jól átgondolt napi menük és speciális menük segítségével újdonságot, új élményt kínálhatsz a vendégeidnek, okot adhatsz nekik arra, hogy visszatérjenek, valamint csökkentheted az étel pazarlást és maximalizálhatod a bevételeidet!

A napi ajánlatok felkínálása nem bonyolult feladat, ugyanakkor az árazása okozhat némi fejtörést. Cikkünkben tippeket adunk ahhoz, hogy hogyan árazd a napi menüt és a speciális menüt. Korábbi bejegyzésünkben pedig megtudhatod, hogyan kereshetsz több pénzt a szezonális menüvel.

1. Számold ki az alapanyag költségeket

A napi menü vagy speciális menü árazásának első, és legfontosabb lépése a felhasznált alapanyagok árának az ételadaggal arányos meghatározása. Ez az egyetlen módja annak, hogy megtudd, pontosan mennyibe kerül egy konkrét menüelem elkészítéséhez szükséges összetevők beszerzési ára. Oszthatsz-szorozhatsz kockás papíron, de mi inkább azt javasoljuk, hogy vedd igénybe az Orsys Éttermi Szoftver receptúra funkcióját, és legyél naprakész az ételre vetített költségekkel.

Számítások nélkül csak durva becslést tehetsz, hogy körülbelül mennyibe kerül egy adag sült krumpli a tányéron, vagy mennyibe kerülhet a vörösboros marharagu. A körülbelüli értékek és becslések nem hoznak valódi nyereséget, sőt, az sem biztos, hogy beleférsz a vélt eladási árba, hiszen a beszerzési árak állandóan változnak. Ha bevételre vágysz és szeretnéd, hogy minden befektetésed megtérüljön, végezz pontos számításokat! Az éttermi szoftver segítségével rögzítheted az aktuális beszerzési árait az ételek elkészítéséhez szükséges alapanyagoknak, beállíthatod, hogy pontosan hány gramm összetevő szükséges egy adag étel elkészítéséhez, így minden egyes fogást tételesen és összesítve is láthatsz a rendszerben. A szoftver segítségével egyetlen elem sem maradhat le a számításból, ami végül a vendég tányérjára kerül.

Ha már tudod, hogy pontosan mennyibe kerül az adott fogás alapanyagára, onnantól már csak felfelé építkezhetsz, hiszen az előállítási költségek kalkulálása még hátra van.  Ne feledd a receptúrák felvitele nemcsak az árak meghatározásában segít, de az adagok méretének szabályzását is támogatja, biztosítja, hogy a személyzet pontosan akkora adagokat tálaljon, amekkora a rendszerben szerepel, illetve csökkenti az éttermi pazarlást. A legjobb, hogy számológépre sem lesz szükséged, a szoftver mindent kiszámol helyetted!

2. Számolj a munkabérrel és a rezsivel

Az ételek összeállításához szükséges alapanyagokon felül, vedd számításba az alkalmazottak munkabérét, és az étterem rezsijét, hiszen a nyersanyag nem repül magától a tányérra és sütő nélkül sem készül el. A napi menü árazásához épp úgy hozzátartoznak a bérkiadások és a rezsiköltségek, mint a hagyományos étlap áraihoz.

Tudnod kell, hogy egy adott étel elkészítése mennyi munkaórát vesz igénybe egészen onnantól, hogy beérkezik az alapanyag az ajtón, megkezdődik a feldolgozása, étel készül belőle, felszolgálja a pincér, majd elmosogatnak utána. Ha nem veszed figyelembe az étel elkészítésére fordított munkaidőt és annak költségeit, valamint a felhasznált energia árát, akkor nem érheted el az áhított profitot sem. A napi ajánlatoknál és speciális ajánlatoknál azok a leggazdaságosabb menü elemek, melyek rövid idő alatt elkészülnek, ezáltal nem vonnak el időt attól, hogy a szakácsaid az étlapod legdrágább ételeit készíthessék el adott időtartam alatt. Az étel elkészítésének várható költségeinek kiszámításában, valamint a rezsi és munkabér kalkulálásában segítségedre lesz az Orsys Éttermi Szoftver, mely képes mindezzel együtt kalkulálni, csupán a kiadásaidat kell rögzítened a rendszerben. Amennyiben a kiadásaid módosulnak, a rendszer automatikusan újrakalkulálja minden egyes fogás árát.

3. Tudd meg, mit keresnek a vendégeid

A napi menü és a speciális ajánlatok összeállításához ellenőrizd az eladási statisztikákat az éttermi szoftverben. A kimutatások segítségével pontos képet kaphatsz arról, hogy milyen típusú ételeket fogyasztanak szívesen a vendégeid, ezáltal könnyebben találhatod meg azt az irányt, ami felé érdemes haladnod. Ha húsos fogások dominálnak az éttermedben, akkor valószínűleg nem a vegetáriánus ragut fogják választani a napi menüből, ezért az újítással nem feltétlenül éred el a célodat.

A napi menüknél érdemes friss és egyszerű ételekre törekedni, melyek nem tartalmaznak rengeteg összetevőt és nem kerül órákba az elkészítésük. Alkoss olyan ajánlatokat, melyekkel örömet szerezhetsz a vendégeidnek, miközben extra profitra tehetsz szert! Rengeteget spórolhatsz azzal, ha figyelembe veszed a vásárlóid fogyasztási szokásait, és nagyobb bevételre tehetsz szert, ha olyan fogásokat kínálsz, ismételsz a napi menükben, amik a legnagyobb forgalmat hozzák. Ne hagyatkozz a benyomásaidra, kövesd az adatok alakulását átlátható, grafikonos formában, és hidd el, hogy a számok sosem hazudnak!

4. Ismerd a vendégkörödet

A vendégek összetételének ismerete segíthet meghatározni a speciális étlapok és napi menük tartalmát, illetve képet ad arról, hogy mennyire árérzékenyek a fogyasztóid. Sokak számára vonzó lehet az, ha kedvezményesen kínálsz ételeket bizonyos napokon, mások viszont a különlegességek, a limitált ideig elérhető ételkülönlegességek csábítanak az éttermedbe. Utóbbi lehet akár a séf ajánlata vagy ez szezonális összetevő használata a fogásokban. Mindkét vendégkörnek megvan a maga előnye és hátránya is. Azok, akik a napi menüket keresik, valószínűleg kedvező áron szeretnének étkezni a rövid ebédidejükben, de fontos számukra a minőség, nem elégszenek meg egy péksüteménnyel. Fontos, hogy ismerd a vendégeidet, felismerd, hogy milyen ajánlatok keltik fel az érdeklődésüket, és élj az ajánlatokban rejlő lehetőségekkel, hogy a legnagyobb bevételre tehess szert.

5. Hirdesd meg az ajánlataidat

A napi menüket és a speciális, szezonális ajánlatokat minimális költségkerettel hirdetheted. Tegyél ki egy megállítótáblát a bejárat elé, hirdesd plakáton a napi menüt a kirakatban, hogy megszólíthasd a járókelőket az aktuális ajánlataiddal. Használd a közösségi médiafelületeket, promotáld a heti menüt, a napi menüt és a szezonális ajánlatokat, esetleg akciókat az éttermedben, hogy minél több potenciális vendéghez érhess el. Célozd meg a hírlevél feliratkozókat névre szóló ajánlatokkal, és értesítsd őket a friss, szezonális étlapról. A marketingtevékenységgel növelheted az éttermed forgalmát, népszerűsítheted az akciókat, hírt adhatsz a speciális ajánlatokról és az aktuális heti menüről, ezáltal több visszatérő vendégre tehetsz szert.

Ha problémát okoz a marketing az időszűke vagy szakmai tudás hiánya miatt, akkor keresd meg az Orsys csapatát. Amellett, hogy profi éttermi szoftvert használhatsz amiben minden statisztika adott ahhoz, hogy több profitot termel, még a marketingben is segítenek. Több évtizedes szakmai tudással felvértezett szakemberek készítik majd el reklámjaidat a különböző felületeken, emiatt neked csak elég hátradőlni és azzal foglalkozni amivel szeretnél.

Összefoglalás

Önmagában azzal, hogy napi menüt vagy speciális menüt kínálsz, nem feltétlenül teszel szert haszonra. Az árazási stratégiák és a pontos kalkulálás, melyet az Orsys Éttermi Szoftver biztosít számodra lehetővé teszi, hogy nyereséget generálj a különleges ajánlatokkal.

A napi menünél elengedhetetlen, hogy alacsonyabb árszintet képviseljenek az ezen keresztül elérhető ételek, mint a hagyományos étlapon szereplő fogások. A szezonális ajánlatok különlegesek, ezért ennek az árukban is meg kell jelennie. A hagyományos étlapok mellett, a limitált ideig elérhető ajánlatok azok, melyek arra ösztönzik a vendégeidet, hogy hetente több alkalommal is visszatérjenek. Az árak meghatározását egyik étlapnál sem bízhatod a véletlenre. Kövesd tanácsainkat, használd ki a magyar fejlesztésű, valós tapasztalatokra épülő és hazai igényekre szabott éttermi szoftver funkcióit és optimalizáld bevételeidet a segítségünkkel!

Did you like the article and find it useful? Share it with your friends too!
Facebook
Twitter
Linkedin

Do you need professional software?

The Orsys restaurant software was invented just for caterers like you!

  • Zöld pipa, ami azt jelöli, hogy igen
    It is simple to use and easy to learn.
  • Zöld pipa, ami azt jelöli, hogy igen
    It provides professional solutions of all sizes,
  • Zöld pipa, ami azt jelöli, hogy igen
    It saves time and energy for you and your colleagues.

Try it without obligation and ask for our free demo.

Get a free demo
Are you interested in catering?

Enter your e-mail address and be the first to receive the latest news, important events and useful knowledge.

Sikeres feliratkozás
Hoppá, valami hiba lépett fel a feliratkozás közben.
Related posts
Hasonló tartamak